Şifresiz 4A Hizmet Dökümü

Yeni Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre eskiden SSK’lı olarak tanımlanan çalışanlar artık 4A’lı olarak adlandırılıyor. Peki nedir bu 4A’lılar?

 

 

Şifresiz 4A Hizmet Dökümü

Şifresiz 4A Hizmet Dökümü

 

Eskiden SSK’ya prim ödeyen işverenlerin çalıştırdığı işçilere verilen addı SSK’lı. Sosyal Güvenlik Kurumu 4A uygulaması ile birlikte SSK’lılığı kaldırdı. Primlerini 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun (GSS) “sigortalı sayılanlar” başlıklını taşıyan 4. maddesine istinaden; “Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar” kişiler 4A ‘lı olarak tanımlanmaktadır.

Bir iş yerinde işverenin yatırdığı sigorta üzerinden prim ödeyen çalışanların SGK 4A ya tabi olduğunu açıkladık. Fakat bununla sınırlı değil 4A kapsamı.

4A lı çalışan özel sektörde olduğu gibi devlet memuru olarak çalışan kamu memurları da SGK 4A’lı olarak görülüyor. 657 sayılı Devlet Memuru Kanununda açıkça belirtildiği gibi kadrolu olarak çalışan devlet memurları 4A lı sayılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu prim sorgulamalarını yapmak isteyen, özel sektör çalışanları ve 657 sayılı kanunun ilgili maddesine tabi devlet memurları hizmet dökümlerini SGK 4A Hizmet Dökümü üzerinden almaktadırlar. E-Devlet sistemindeki tıkanıklıktan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) eski adıyla SSK, E-Devlet sitesinin haricinde kendi altyapısıyla hak sahiplerinin şifresiz 4A hizmet dökümü almasını sağlamaktadır.

Aşağıdaki bağlantıya girerek şifresiz 4A hizmet dökümü sorgulayabilir, öğrenebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Bu makalede cevabını bulabileceğiniz sorular: Şifresiz Hizmet Dökümü, Hizmet Dökümü Nasıl Alınır, 4A Hizmet Dökümü Şifresiz, Şifresiz Hizmet Dökümü Almak, Devlet Memuru Hizmet Dökümü, Şifresiz SSK, SGK Şifresiz, Hizmet Dökümü Şifresiz A4.

 

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/HizmetDokumu4A

Bir önceki yazımız olan Şifresiz Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde E SGK, SGK ve SGK Şifresiz Hizmet Dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

tcnosorgulama com,4a hizmet dökümü şifresiz,esgm sgk gov tr/esgm/hizmetdokumu4a,4a hizmet dökümü şifresiz sorgulama,https://esgm sgk gov tr/Esgm/HizmetDokumu4A,sgk hizmet dökümü sorgulaması tc kimlik no ile şifresiz,ssk 4a hizmet dökümü sorgulama şifresiz,sgk hizmet dökümü şifresiz sorgulama,sgk hizmet dökümü sorgulama tc kimlik no ile,ssk 4a hizmet dökümü şifresiz,
Şifresiz 4A Hizmet Dökümü makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Şifresiz 4A Hizmet Dökümü” için 4 yorum

  1. […] ŞİFRESİZ 4A Hizmet Dökümü Almak İçin Buraya Bakınız. […]

  2. pelin diyor ki:

    bende yeni devlet memuru oldum. hizmet prim günümü 4a olarak mı yoksa 4c olarak mı sorgulayacağım?

  3. veysi diyor ki:

    devlet işçileri de 4a hizmet dökümü mü alıyor. saygılar.

  4. selma diyor ki:

    Ben neden sigortası sorgulayamıyorjm

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Malullük Maaşı Neden Kesilir?
Malullük Maaşı Neden Kesilir?

Malullük aylığı, sigortalının Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa veya yabancı bir ülkenin mevzuatına tabi olarak çalışmaya başlaması halinde...

Kapat