SGK Kadın Evlenme Ödeneği

Evlenme Ödeneği yani Çeyiz Parası, SGK tarafından ölüm aylığı (yetim aylığı) alan kadınların aldıkları bu aylığın kesilmesi sonucu yapılan yardım parasıdır.

sgk_kadin_evlenme_odenegi

Anne ya da babası vefat etmiş kız çocuklarına bağlanan yetim aylıkları, kız çocuğunun evlenmesiyle birlikte son bulur. Devlet, yetim aylığı alan bu kız çocuklarına Evlilik Ödeneği toplumda genel adıyla “Çeyiz Parası, Çeyiz Yardımı” adı altında ödenek çıkarır. Buradaki amaç, yetim aylığı evlilikle birlikte son bulan kız çocuğunun bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olmaktır.

Evlenme Ödeneği – Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Evlilik ödeneği miktarının hesaplanmasında Sosyal Sigortalar Kurumu SSK yani yeni adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan alınan en son gelir veya aylığının 24 katı olarak hesaplanmaktadır.

Son aldığınız ölüm aylığı miktarının 24 katı olan bu para peşin olarak tek seferde verilmektedir.

Kabaca bir hesap yapacak olursak; 750 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğu evlenmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından 750*24= 18,000 TL evlenme ödeneği alacaktır.

Evlenme ödeneği alan kız çocuğunun SGK ölüm gelir ve aylığı kesilmektedir.

Bir önceki yazımız olan SGK 4 Bin Emekli İntibak Zammı Kesintisi başlıklı makalemizde 4 bin emeklinin maaşı kesildi, Emekli ve Emekli Maaş Kesintisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

çeyiz parası sorgulama,tc ile çeyiz parası sorgulama,tc no ile evlilik sorgulama,tc ile evlilik sorgulama,ziraat bankası çeyiz parası sorgulama,çeyiz parası sonucu öğrenme,tc no ile çeyiz parası sorgulama,tc kimlik no ile ceyiz parasi sorgula,tc ile ceyiz parasinin sonucunu ögrenme,evlenme odenegi sorgulama,
SGK Kadın Evlenme Ödeneği makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“SGK Kadın Evlenme Ödeneği” için 1 yorum

  1. SELİN diyor ki:

    merhabalar,

    ben bir şey öğrenmek istiyorum. babamdan emekli maaş alıyordum.fakat 2007 tarihinde evlendim. evlendiğim zaman babamdan aldığım maaş kesildi.fakat ben çeyiz paramı almadım.almam için nereye başvurmam gerekiyor. ve çeyiz parası alabiliyormuyum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
tc_no_sorgulama
TC No Sorgulama

TC No Sorgulama, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen 11 haneli bir sayıdır. TC Kimlik Numarası...

Kapat