Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4C – Memur)

Devletin çeşitli kademelerinde kadrolu devlet memuru olarak çalışıp sgk’ya 4c primleri ödenen sigortalıların ne zaman emekli olabileceklerini hesaplamak çok kolay.

Bildiğimiz gibi, eskilerde emekli sandığı mensubu olan devlet memurları, sosyal güvenlik kanunuyla ve 657 devlet memurluğu kanuna göre 4c statüsünde görev yapmaya başladılar. 4c’li olan memurların emeklilik sorgulama, hesaplama gibi işlemler de SGK bünyesinde kurulan yöntemler üzerinden yapılmaya başlandı. Aslında bu sistem uzun süredir var fakat genelde emekliliği yaklaşanların ne zaman emekli olabilirimi öğrenmek istedikleri için, yeni emekli olacaklar için de bu detaylı makaleyi hazırladım.

Hangi tarihte emekli olacağını öğrenmek isteyen memurlar, 4/c ne zaman emekli olabilirim uygulamasını kullanırlar. Bu sorgu uygulamasının kullanımı oldukça basittir. Emeklilik hizmet süresi ve 4c emeklilik yaş hesabının birlikte yapıldığı bu sistem SGK tarafından oluşturulduğu için en güncel ve sağlam sorgulama sistemidir. İsteyenler yine sitemizde yer alan emeklilik hesaplama tabloları yardımıyla da eski usul hesaplamalar yapabilirler.

Günümüzde gelişen teknoloji ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirdiği uygulamalar sayesinde bir çok işlem hızlıca yapılmaya başlandı. Bu bilgi akışını sağlayan önemli parçalardan biri de ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını arayan sigortalı hak sahipleri. Devlet memurlarımız 4c statüsüne sahip oldukları için, ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek istediklerinde 4C EMEKLİLİK HİZMET SÜRESİ VE YAŞ HESABI yapmaları gerekir. Bu hesaplamalar internet üzerinden online olarak sağlanmaktadır.

Memur Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4C - Memur)

Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4C – Memur) Hesaplama Ekranı

Memur emeklilik hesaplamasını yapmak oldukça kolaydır. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere, doğum tarihi, cinsiyet, 4c hizmet tarih bilgileri, varsa 4b’den devredilen hizmet tarihi başlangıcı ve bitişi, borçlanılan 4c prim tarihleri ve varsa daha önceki hizmet bilgileri ekranda istenilen yerlere yazılır. Burada unutulmaması gereken nokta, başlangıç ve bitiş tarihleri yazıldığında yanda yer alan EKLE butonuna basılması gerektiğidir. Ekle dediğiniz anda sağ alt köşede hesapla menüsü çıkmaktadır. Bu menü yardımıyla emeklik hesaplaması yapılır ve sorgulama sonuçları sayfanın altından çıkar.

Emeklilik Sorgulama Sonuçları

Emeklilik Sorgulama Sonuçları

Mesela ben bu örnekte 1975 doğum tarihini girip cinsiyeti erkek olarak seçtim. 4C yani emekli sandığı işe başlama ve bitiş tarihlerini de 1995 ve 2006 olarak ekledim ve sonuç olarak 14 yıl daha çalışmam gerektiği bilgisi ekranda görüldü.

Sizde ne zaman emekli olacağınızı hizmette geçen süreleri girerek öğrenebilirsiniz. Şimdiden hepinize hayırlı ve yüksek maaşlı emeklilikler diliyorum.

4C Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bir önceki yazımız olan TC ile SSK Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde Hizmet Dökümü, SSK ve SSK Hizmet Dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

nezaman memuremekli olabilirim tc ile sorgulama,ne zaman emekli olabilirim 4c,4 C NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM,4/c emeklilik yaşı hasabı,4/c ne zaman emekli olabilirim,4/c nezaman emekli olabilirim,
Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4C – Memur) makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama
Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

E devlet ile yapacağınız sorgulamadan birinin de sürücü belgesi ceza puanını öğrenmek için yapılan sorgu olduğunu biliyor muydunuz? Ehliyetinizin kaç...

Kapat