Malülen Emeklilik Şartları Değişti

Malülen emeklilik bekleyenler ya da başvuru yapıp kabul görmeyenler bu haberi iyi okumalı. Malülen emeklilik şartları ve yönetmelikte değişiklikler oldu.

Malülen emeklilik hakkında SGK’nın en yetkili ismi birbirinden önemli açıklamalar yapıp, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Malülen emeklilik için başvuracak olanlara tavsiye 1 Eylül 2013 tarihinden sonra malülen emeklilik başvurusu yapmaları yönünde. Yeni yönetmelikle birlikte organ nakli yapılan hastalar malulen emekli sayılacak, şeker hastaları malülen emeklilik kapsamına alınacak.

Çok önemli açıklamaları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.
SGK BAŞKANI YADİGAR GÖKALP İLHAN’ın açıklamalarından bazı satır başları;

 • MALULİYET AYLIKLARI İLE İLGİLİ OLARAK 1965’TEN BU YANA HİÇBİR DÜZENLEME YAPILMAMIŞTI
 • YENİ DÜZENLEMEYLE KALP, AKCİĞER VE BARSAK NAKLİ OLAN HASTALARA DA MALULİYET HAKKI GETİRİLDİ
 • KRONİK BÖBREK HASTALIĞI OLAN VATANDAŞLAR ARTIK DİYALİZE GİRMEDEN DE, DOKTOR RAPORUYLA MALULİYET HAKKI KAZANILABİLECEK
 • DOWN SENDROMU, OTİZM GİBİ HASTALIKLARIN DA LİSTEYE EKLENMESİ EN RADİKAL VE EN ÖNEMLİ KARARLARDAN BİRİSİDİR
 • YENİ DÜZENLEMEYLE BİRLİKTE MALULEN EMEKLİ GRUBUNA YAKLAŞIK 4250 KİŞİNİN DAHA EKLENMESİNİ BEKLİYORUZ.

Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren ve 1965 yılından bu yana değişiklik yapılmamış olan maluliyet yönetmeliğinde köklü değişiklikler yapılıyor.
1 Eylül 2013’te yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeyle organ nakli olan tüm hastalara koşulsuz maluliyet hakkı tanınıyor.

Maluliyet Aylıkları İle İlgili Olarak 1965’ten Bu Yana Hiçbir Düzenleme Yapılmamıştı

Başkan Gökalp İlhan, Maluliyet aylıkları ile ilgili olarak 1965’ten bu yana hiçbir düzenlemenin yapılmadığına dikkati çekerek, bu konuda SGK olarak iki temel düzenleme yaptıklarını vurguladı. Bu iki düzenlemenin vatandaşlar açısından çok önemli olduğunu dile getiren Gökalp İlhan, Bakanlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte çalışarak çok önemli değişiklikler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eski yönetmelikte maluliyet şartlarında çok farklı hastalık gruplarını içeren, çok geniş ifadelerle somut olarak kriterleri belli olmayan bir takım hususlar olduğunu belirten Gökalp İlhan, “Birçok hastalık için bunları ayrıştırdık. Kriterleri somut hale getirdik. Belli hastalıkların etkilerine bakarak birtakım düzenlemeler yaptık. Vücut sağlığını bir bütün olarak düşünerek buna göre kriterler oluşturduk” diye konuştu.

Yeni Düzenlemeyle Kalp, Akciğer ve Barsak Nakli Olan Hastalara da Maluliyet Hakkı Getirildi

Malülen Emeklilik Şartları Değişti

Malülen Emeklilik Şartları Değişti

Gökalp İlhan eski yönetmeliğin organ nakli olan hastalarda sadece böbrek ve karaciğer nakillerini kapsadığını ayrıca 1 yıllık maluliyet hakkı verdiğini hatırlatarak, yeni düzenlemeyle kalp, akciğer ve barsak nakli olan hastalara da maluliyet hakkı getirildiğini ifade etti. Eski yönetmelikteki 1 yıllık kontrol muayenelerinin vatandaşlar için sorun oluşturduğunun altını çizen Gökalp İlhan, “Yeni düzenlemeyle bu kontrolleri kaldırdık. Hem kapsam genişledi, hem de işlemler kolaylaştırılmış oldu. Bunun dışında kemik iliği nakli hastalarına da maluliyet hakkı getirildi. Ancak kemik iliği nakillerinde 1 yıllık kontrol muayeneleri devam edecek” dedi.

Kronik Böbrek Hastalığı Olan Vatandaşlar Artık Diyalize Girmeden de, Doktor Raporuyla Maluliyet Hakkı Kazanılabilecek

Düzenleme öncesinde kronik böbrek hastalığı olan vatandaşlar ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden Gökalp İlhan, önceki düzenlemeye göre sadece diyalize girmiş hastaların malul olabildiğini, ancak artık diyalize girmeden de, doktor raporuyla maluliyet hakkı kazanılabileceğini dile getirdi.

Yeni düzenlemeyle birkaç istisnai kanser hastalığı dışındaki tüm kanser hastalarına 18 ay boyunca maluliyet hakkı getirildiğini vurgulayan Gökalp İlhan, “Bu çok önemli bir düzenleme çünkü kanser hastalığında tedavi sürecinde başka komplikasyonlar oluşabiliyor. 18 ay sonra bu hastalarımızın maluliyet hakları devam etmesi gerekiyorsa elbette devam edecek” diye konuştu.
Başkan Gökalp İlhan, lösemi hastalarına da 24 ay sürekli maluliyet hakkı getirildiğini belirterek, bu sürelerin hastalıkların tedavilerinin ortalama sürelerine göre belirlendiğini kaydetti.

Down Sendromu, Otizm Gibi Hastalıkların da Listeye Eklenmesi En Radikal ve En Önemli Kararlardan Birisidir

Bunların yanı sıra down sendromu, otizm gibi hastalıkların da listeye eklendiğini söyleyen Gökalp İlhan, “Bu konudaki en önemli değişiklik ise, bu tip hastaların ebeveynleri hep ‘Bize bir şey olursa, çocuğumuza kim bakacak’ endişesi taşıyorlardı, yeni düzenlemeyle bu tür hastalığı olan çocuklar bakıma muhtaç raporu alabilecekler. Bu karar en radikal ve en önemli kararlardan birisidir” dedi.

Ayrıca yatalak, bakıma muhtaç kişilerin yeni düzenleme ile malul sayılabileceklerinin altını çizen Gökalp İlhan, bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların, daha önce yönetmelikte yer almayan kalp, akciğer ve sindirim sistemi hastalıklarının ayrıntılı kriterlerinin oluşturularak listeye eklendiğini ifade etti.

“Düzenleme ile yardımcı solunum cihazı ile yaşamını sürdüren vatandaşlarımız da muhtaç kabul edildiler” diyen Gökalp İlhan, önceki yönetmelikte yer alan 10 yıl şartı aranmaksızın sadece bin 800 gün prim ödeme gün sayısı olmasının maluliyet için yeterli olacağını vurguladı. Gökalp İlhan ayrıca, bulaşıcılığı yüksek veya tedaviye dirençli olan hastalıklar için hem hastanın hem de toplumun sağlığı gözetilerek 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildiğini belirtti.Şeker hastalığının önceden maluliyet için hiçbir değerlendirme kriterinin
olmadığına dikkati çeken Gökalp İlhan, “Sadece zarar gören organ üzerinden bir değerlendirme yapılıyordu. Yeni düzenlemeyle artık şeker hastalığı maluliyet için bir kriter oldu. Eğer şeker hastalığı sebebi ile en az 3 organında bozulma görülmüşse, bu maluliyet
için bir sebep sayılacak” diye konuştu.

Şeker hastalığı nedeniyle 3 organı zarar görmüş olan hastaların oranının, tüm şeker hastalarının yüzde 1’inden az olduğunu söyleyen Gökalp İlhan, “Yani tüm şeker hastaları başvuracak diye bir algı oluşmamalı. Bir kişinin 3 organının şeker hastalığı yüzünden zarar görmüş olması için en az 15-20 yıllık şeker hastası olması gerekiyor.

Türkiye’de şu anda 5 milyon 200 bin şeker hastası var. Kamuoyunda tüm şeker hastalarının maluliyet için başvurabileceği algısı olmamalıdır” dedi.

Başvurularda zamanın önemine dikkati çeken Başkan Gökalp İlhan, yeni yönetmeliğin 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe gireceğini ve bu tarihten önce başvuranların eski yönetmeliğe göre, 1 Eylül’den sonra başvuranların ise yeni yönetmeliğe göre değerlendirileceğini söyledi. Daha önce maluliyet için başvurmuş ve başvurusu reddedilmiş vatandaşların itiraz hakkının bulunduğunu vurgulayan Gökalp İlhan, “İtiraz edenlerin durumları 1 Eylül’den sonra tekrar değerlendirilecek” dedi.

“SGK olarak vatandaş odaklı çalışmalarımızı sürdürürken, bütçe dengesine dikkat ediyoruz. Bütçemizde olumlu gelişmeler söz konusu” diye konuşan Gökalp İlhan, SGK olarak 10 milyon 382 bin kişiye emekli aylığı ödediklerini, bunların içinde 2012 yılı sonu verilerine göre 112 bin 241 kişinin malulen emekli olduğu bilgisini verdi.

Yeni Düzenlemeyle Birlikte Malulen Emekli Grubuna Yaklaşık 4250 Kişinin Daha Eklenmesini Bekliyoruz

Yeni düzenlemeyle birlikte malulen emekli grubuna yaklaşık 4250 kişinin daha eklenmesini beklediklerini ifade eden Gökalp İlhan, “Mali açıdan bakıldığında bütçeye 40 milyon lira ek ödeme getirecek. Bu da toplam oran içerisinde yüzde 0,05 ile çok cüzi bir oran” dedi.

sgk.gov.tr

Bu makaleyle ilgili bilgi verilen konular;  şeker hastaları malülen emeklilik, malülen emeklilik sorgulama ,malülen emeklilik şartları, özürlü emeklilik, malülen emeklilik gün sayısı, ssk malülen emeklilik, malülen emeklilik nedir, malülen emeklilik evrak takibi, malülen emeklilik için gerekli belgeler, malüllük nedir, malüllük şartları, malullük ne demek, malüllük dereceleri, malüllük aylığı, malüllük sigortası, malüllük raporu,  malüllük aylığı nedir.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Sorgulama başlıklı makalemizde emeklilik başvurusu, emeklilik dilekçesi ve emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

malulen emeklilik evrak takibi,malülen emeklilik,malulen emeklilik şartları,Malülen emeklilik evrak takibi sorgulama,malülen emeklilik hesaplama,sgk malülen emeklilik evrak takibi,malulen emeklilik icin gerekli belgeler,ssk malülen emeklilik evrak takibi,uyku apnesi malulen emeklilik şartları,malülen evrak takibi,
Malülen Emeklilik Şartları Değişti makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Malülen Emeklilik Şartları Değişti” için 10 yorum

 1. mehmet avcı diyor ki:

  benim 10 yıl önce almış olduğum orta derece uyku apnesi raporum var bu rapor geçerlimidir yoksa yeniden almammı gerekir 27 yıllık ssk ve 3600 günüm var ama ssk yı devam ettiremiyorum bu kanundan yararlanma imkanım varmı

 2. BURKAY İŞÇİMEN diyor ki:

  Ben 10 yıldır belediyede çalışıyorum.10 yıllık ssk günüm var.Halende ödeniyor.Sol kulağımda 92 desibar sağ kulağımda 25 desibar işitme kaybım var.Ben bu hastalık ile malülen emekli olabilir miyim.En kısa zamanda sizden cevap bekliyorum.

 3. Tuğba KUTLU diyor ki:

  18 YAŞINDAKİ KIZ KARDEŞİM LÖSEMİ (ALL) HASTASI VE 23 AĞUSTOS 2012 DE TEŞHİS KOYULDU.YAZIDA BELİRTİLEN TEŞHİSTEN İTİBAREN 24 AY IN YAKLAŞIK 13 AYINI ALAMAMIŞ BULUNMAKTAYIZ Kİ YENİ BAŞVURU AŞAMASINDAYIZ ŞUAN DA, BU GEÇEN AYLARN MADURLUĞUNA KARŞIN YÖNETMELİKTE NASIL BİR UYGULAMANIZ VAR , CEVABINIZI BEKLİYORUM
  DUYARLILIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

 4. hakkı ermıs diyor ki:

  ben hakkı ermiş 2006 dan berı astım hastasıyım ve ayrıyeten sedef hastalığımda var ve tıkanmalar oluyor maludan emeklı olabılırmıyım hastaneye başvurdum cevap bekliyorum ve 5000 gun pırımım var yetkılılerden ilgılenmelerinı rıca ederim tesekkurler

 5. isimsiz diyor ki:

  2007 den beri nörolojik epilepsi ve psikolojik rahatsızlığım war.ve halen ilaç kullanmaktayım.%55 raporum war.maluli emekliliğe tabii olabilirmiyim..yetkililerden cwp bekliorm.teşekkürler

 6. davut diyor ki:

  benim askerlik raporum var ve iştme kaybım var ve aslım şu anakadar 3600 prim var emekli olabilirmiyim ilginiz için tşkler

  • ahmet diyor ki:

   eger askerdeyken çürük aldıysanız size haklarınızı anlatırım benimle irtibata geçin 0532 436 5358

 7. cennet deveci diyor ki:

  bagırsak kanserı olan hasta ıcın 3 yıl bagkurlu olmalmasımı gereklı lütfen acıl cevap

 8. deniz diyor ki:

  benim yüzde 63 raporum var benim ssk bin üçüz yermi günüm var ben manulen emekliliye baş vurma hakım olabilirmiyim bu konuda sizden yardımcı olmanızı istedim

 9. aktay diyor ki:

  sayın YETKiLİ İYİ günler CEVAPINIZI MEAİL ADRESİME YAZARSANIZ SEVİNİRİM YAZIM BİRAZ UZUN DERDİMİ ANLATMAK İSTEDİM ismim aktay aslan sigorta girişim 1989 toplam sgk 1465 bağkur 1740 2009 yılında tirençli verem ve şeker hastalığına YAKALANDIM şekerden dolayı insülin kullanmaktayım 3 ay balıkesir göğüs hastanesinde tedavi gördüm 1 yıl sonra hastalığım tekrarladı ve izmir dr SUAT seren hastanesinde 7 ay tedavi gördüm 2 yıl ilaç tedavisi uygulandı malülen emekli olmak için baş vurdum balıkesir bandırma devlet hastanesine sevk edildim burdan aldığımız raboru balıkesir sgk gönderildi bunlarda raboru bursa ya sağlık kuruluna gönderildi gelen cevap bana gönderdiler cevapta malül olamasın diye yazı geldi bende ankara yüksek sağlık kuruluna itiraz dilekçesi yazdım ankaranın balıkesir sgk ya gönderdiği yazı ile istanbul süreya paşa göğüs hastanesine sevk ettiler burdan aldığım raboru blk sgk kurumuna verdim 1 ay sonra yazı geldi 2 yıl sonra konturol olmak şartıyla malülen emekli oldum konturol günü ne 2 ay kala sgk gittim sgk beni balıkesir devlet hastanesine sevk ettiler devlet hastanesinden SAĞLIK kurulundan kulaklardan dolayı sağ kulak yüzde 88 dp sol kulak yüzde 87 DP gözden yüzde 5 kurul beni blk göğüs hastalıkları hastanesine sevk ettiler BURDAN DA ORTA DERECELİ VEREM DENDİ YÜZDE 40 VERDİLER BURDAN ALDIĞIM RAPORU DEVLET HASTANE SAĞLIK KURULUNA VERDİM BUGÜN SGK GİTTİM BURSA YİNE KABUL ETMEMİŞ TOPLAMDA YÜZDE 85 RABORUM VAR ŞİMDİ BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR BENİM HANGİ YOLU İZLEMEM GEREKİYOR YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM SAYGILARIMLA AKTAY ASLAN BU ADRESE BAKTIĞIMhttp://hastane.selcuk.edu.tr/images/yonetim/saglik_kurulu/cetvel.pdf ZAMAN BENİM EMEKLİ OLMAM LAZIM

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
2014-2015 Memur Maaşları
2014-2015 Memur Maaşları

2014 yılı için devlet memurlarına yapılacak olan zam miktarı kesinleşti. Memur maaşlarına 2014 yılında 175 Türk Lirası zam yapılacak.

Kapat