IMEI Sorgulama

Cep telefonu imei sorgulama yapmak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun e-devlet sitesindeki bağlantısı aracılığıyla şifresiz olarak yapılabilmektedir.

İkinci el telefon alıcılarının telefonu almadan önce yaptıkları ilk işlem imei sorgulamaktır. Imei sorgulama yapıldığı zaman telefonun kimlik bilgileri ortaya çıkar. Yani o telefonunun yurtdışından kaçak mı gelmiş ya da yurtiçi sigortalı cep telefonu mu olduğunu öğrenmenin tek yolu imei numarasını sorgulamaktır.

Vatandaşların bir kısmı imei sorgulama yapmanın yolunu bilmediği için kaçak telefonları, yurtiçi cihazmış gibi sanıp almaktadır. Bu yazımızda e-devlet şifresi gerekmeden imei numarasıyla imei sorgulama yapılmasını anlatacağım. Umuyorum ki geç kalmamış olursunuz.

Cep Telefonu IMEI Sorgulama

IMEI Sorgulama

Bilindiği üzere uzakdoğudan orjinal cep telefonu adı altında kalitesiz kaçak cep telefonları Türkiye’de bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle İphone, Samsung, HTC, Blackberry gibi üst düzey cep telefonu modelleri fiyatının çok altında vatandaşlara orjinal garantili cep telefonuymuş gibi satılmakta ve vatandaş kandırılmaktadır.

Bilişim Teknolojileri Kurumu, cep telefonunu imei numarasını sorgulama yoluyla cihazın kayıt durumu hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlara internetten sorgulama yolunu açmış durumda. Eğer yeni ya da 2. el cep telefonu alacaksanız bu sorgulamayı yapmadan almamanızı öneririm.

Cep Telefonu IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

İmei sorgulama yapmak için yazımızda bulunan bağlantıya giriniz. Cep telefonunuzdan *#06# tuşlayıp YES deyin. Bu işlemi yaptığınızda ekrana telefonunuzun imei numarası gelecektir. Burada yazan 15 haneli imei numarasını açılan sayfadaki IMEI NO yazılı alana girip sorgula demeniz yeterlidir. Bu sorgulamayı yaptığınızda karşısınıza aşadakine benzer bir mesaj çıkacak ve telefonun kayıtlı olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız.

IMEI : 454321655749874
Durum: IMEI NUMARASI KAYITLI
Kaynak: İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
Sorgu Tarihi: 12/09/2013
Marka/Model Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung GALAXY S3 MINI GT-I8190 Model Bilgileri: Samsung GALAXY S3 MINI GT-I8190

IMEI Sorgulama

Bir önceki yazımız olan Plaka ile Araç Borç Sorgulama başlıklı makalemizde araç bilgileri sorgulama, araç borç sorgulama ve plaka ile araç bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

imei sorgulama,samsung imei sorgulama,s3 mini imei sorgulama,ime sorgulama,mel sorgulama mel sorgulama,s3 imei sorgulama,imei sorgu,me no sorgulama,samsung s3 imei sorgulama,samsung galaxy s3 imei sorgulama,
IMEI Sorgulama makalesi Ana Sayfa ve E Devlet ve Sorgu kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“IMEI Sorgulama” için 3 yorum

  1. inci diyor ki:

    yeni cep telefonu aldım. iemi numarasını da sorguladım ama ekranda kayıtsız olduğu yazdı. ne yapmam gerekir?

  2. METEHAN UÇAR diyor ki:

    BENİMDE KAYITSIZ YAZIYOR NE YAPMALIYIM

  3. YAKUP AVCITURK diyor ki:

    aldığınız bayiye gidin bence

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Dava Sorgulama
Dava Sorgulama

Davalı ya da davacılar Ulusal Yargı Ağı (UYAP) ve e devlet yoluyla dava sorgulama yapma hakkına sahipler. TC ile dava...

Kapat