Erken Emeklilik de Son Durum

Sosyal Güvenlik düzenlemelerini en iyi bilen isimlerden biri olan Habertürk ekonomi yazarı Ali Tezel, nihayet günlerin en fazla merak edilen konularından biri olan erken emekliliği SGK\’nın yeni başkanı Yadigar Gökalp İlhan\’a sordu.

Herkes Emekli Olabilecek Ama
İlhan\’dan yakında TBMM\’ye sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağından başka, emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haberler var. Planlanan formül şu: Emekliliğine kaç sene kalmışsa her sene için yüzde 5 düşük maaşı kabul
eden derhal emekli olabilecek. Maliye yüzde 5 kesinti istiyor, ancak Almanya\’da yüzde 2 olan bu nispet önümüzdeki haftalarda kesinleşecek.

%5’lik İndirim Var
İlhan, \”Her erken emekli olunacak ıslak için emekli aylıklarında bir indirim söz konusu olup olmadığı\” sorusuna ise ise şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak ıslak için \”yüzde 5\’lik bir indirimi\” düşündüklerini, kör henüz kesinleşmediğini ekledi. Maliye\’nin görüşünün yüzde 5 kesinti yapılması yönünde olduğunu dile getiren İlhan, yaşı bekleyen 300 bin SSK\’lı emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun hesaplandığını da belirtti.
Yaşa Takılanların Grupları
SSK\’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki koşul vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir koşul daha geldi, ıslak şartı. 8.9.1999\’dan evvel işe giren için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 ıslak arasında değişen ıslak bekleme süresi getirildi.

SGK Bakanı Faruk Çelik Umutsuz
Öte yandan geçtiğimiz günlerde prim gününü doldurmuş ancak emeklilik için ıslak bekleyenlere \’erken emeklilik\’ sinyali veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu kez art adım attı.

Hayata Geçirilmesi Çok Zor
Daha evvel bu konuda bir düzenleme yapacaklarını açıklayan Bakan Çelik, çalışmaların sürdüğünü ancak şu anda hayata geçirilmesinin fazla güç olduğunu söyledi.

Ekonomiye Ekstra Yük Getirir
Düzenlemenin Avrupa\’daki benzerlerini incelemeye devam ettiklerini belirten Faruk Çelik, \”Görüşüyoruz ancak şu anda güç. Çünkü şu anda prim gününü doldurmuş ıslak bekleyen 500 bin şahıs var. 2000 öncesi sigortalanan kişilerin sayısı da 5 milyon. Bunları var 10 milyon emekliye eklersek, rakam ani 15 milyona yükselecek. Bu da maliyetler açısından fazla güç görünüyor\” diye konuştu. Bakan Çelik, örnekleri incelemeye devam ettiklerini ancak bunun ekonomiye yük getireceğini savundu.

Bir önceki yazımız olan Şifresiz 4D Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde 4D, 4D Hizmet Dökümü ve 4D Hizmet Dökümü Hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

ERKEN EMEKLİDE SON DURUM,erken emeklilik son durum,ERKEN EMEKLILIKDESON גURUM,sgk erken emeklilik son durum,
Erken Emeklilik de Son Durum makalesi Ana Sayfa ve Emeklilik ve SGK kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Erken Emeklilik de Son Durum” için 7 yorum

 1. görken diyor ki:

  emekli olmak isteyenlerden her sene %5 kesinti diyene kadar buna ölün de maaşda vermeyelim desenize.
  zaten mezarda emekliliği çıkardınız, daha ne istiyorsunuz?

 2. Vahi diyor ki:

  Erken emeklilik diye bir şey yok. hadi dağılın.

  • Berkan Kale diyor ki:

   babamın emekli olmasın için gerkeen sartlar nedir? babamın dogum tarihi 16.02.1960 babamın ssk ya işe ilk giriş tarihi 26.05.1989 biriken prim gun sayısı ile askerlik borçlanmasını yaptığı taktirde emeklı olabilir mi?

 3. Gürsel diyor ki:

  Gözümüz aydın, yine ortada kaldık. Erken emekliliğin formülü ölmekte.

 4. fadime diyor ki:

  maliye bakanı yok diyor sgk bakanı var diyor. ne olacak bu erken emeklilik bekleyenlerin hali?

 5. Vedat inceefe diyor ki:

  Bu erken emeklilik olayı çok kafa karıştırdı. Maliye bakanı yok dedi, sgk bakanı var dedi. dedi de dedi. nedir son durum?

 6. Larissa diyor ki:

  bu daha önceki erken emeklilik haberi mi? sgk bakanı çalışma var dedi tekrardan, son durum nedir

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Ölüm Aylığı
Ölüm Aylığı

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK 'nın ölüm aylığı için aradığı şartlar ve istediği belgeleri aşağıda ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Kapat