Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK, SSK sigortalı çalışanın emekli maaşı nasıl hesaplanır sorusuna cevap arıyorsanız emeklilik maaşı hesaplama ile ilgili bu konumuz sizi ilgilendiriyor.  SGK sisteminde emekli maaşı emeklilik hesaplama yöntemlerinde 2000 yılından önce emekli olanlar, 2000 ile 2008 yılları arasında emekli olanlar ile 2008 yılından sonra emekli olanlar olarak ayrılır.

2000 yılından önce emekli olanların toplam prime esas oluşturan kazançların yüzde 70 oranında emekli maaşlarını belirlemekte ve yıllık büyüme oranına göre zam alıyorlardı ama bu uygulama 2000 senesinde kaldırıldı.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2000-2008 yılları arasında emekli olanların toplam kazançlarının %50 oranında, 2008 senesinden sonrası içinde %30 olarak düzenleme yapıldı.

Çalışanların emeklilik maaşı hesaplaması 3 farklı dönem olarak ele alınır. Bu dönemler, 2000 ve öncesi çalışılan dönem, 2000-2008 yılları arasında çalışılan dönem ve 2008 yılı sonrası çalışılan dönemdir. Emeklilik maaşı hesaplanırken bütün bunlara emekli olacağı tarihteki gösterge katsayılarıyla güncellemek emekli olacak kişinin emekli maaşı bulunur.

2000 yılı öncesinde çalışılan süre boyunca ssk sigorta primi yüksek ödenenler emekli maaşını yüksekten alırlar. Bunun sebebi de yukarıda belirtildiği gibi %70 prime esas oluşturan kazançtır.

Unutulmaması gereken önemli noktalardan biri de emekli olacağınız zamanki son ayların brüt maaş oranı. Emeklilik maaşına direkt etkisi olan brüt maaş tutarının takibini yapmayı unutmayın. Memur, işçi, bağkurlu ve herkese hayırlı emekliler dilerken bu konuyla ilgili SGK müdürlüklerinden profesyonel destek almak sizin için yararlı olacaktır.

Emekli maaşımı nasıl hesaplayabilirim diye düşünüyorsanız bağlantıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir önceki yazımız olan 4a SSK Gün Sorgulama başlıklı makalemizde 4a hizmet bilgisi, SSK ve ssk 4a gün sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

2008 öncesi ssk maaş nasıl hesaplanır,
Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır? makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilere Banka Promosyon Zammı
Emeklilere Banka Promosyon Zammı

Emeklilere banka promosyonu ödenmesi konusundaki çalışmalar yavaş yavaş kesinlik kazanıyor.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konunun takipçisi.

Kapat