Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Daha önce kolaylıkla Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın internet sitesinden sorgulanabilen işlem, EGM THB'nin resmi sitesindeki “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama” uygulaması kaldırıldığı için ehliyet ceza puanı sorgulama işlemini E-Devlet kapısından “Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama” sayfasına girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E-Devlet kapısında işlem yapabilmek için e devlet şifresi gerekmektedir. Eğer e devlet şifreniz yoksa, ehliyet ceza puanı sorgulama işlemini yapamayacaksınız. E-Devlet Şifresi'ni size en yakın PTT şubelerinden kolaylıkla alabilirsiniz.   Kara yolları Trafik Kanunun suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında ceza uygulanan sürücülere, aldıkları her ceza için esasları yönetmelikte belirlenen ceza puanları verilir. Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir sene içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile alınır ve eğitime tabi tutulurlar. Aynı sene içinde ikinci kez (100) puanı dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (4) ay süre ile art alınarak psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali bulunmayanların belgeleri, süresi sonunda iade edilir. Bir sene içinde üç kez (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) sene süre ile art alınır. Sürücü belgeleri art alınan sürücüler, sürücü belgesine el koyan Trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini art alabilirler. UNUTMAYIN: Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

 1. e-Devlet Şifresi
 2. Mobil İmza
 3. Elektronik İmza
 4. T.C. Kimlik Kartı
  Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama Bu Makalenin Yanıt Verdiği Sorular: Ceza Puanı Sorgulama, Ceza Puanı Sorgulama Sonucu, Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama, Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir, Ehliyet Ceza Sorgulama, Sürücü Cezası, Sürücü Belgesi Sorgulama,


Yorum Gönder 1. muhammet diyor ki:

  nalan hanım bende baktmda sorgulanmıyor çok uğraştım

 2. muhammet diyor ki:

  bu nasıl sorgulanıyor arkadaş ya illa da e devlet mı olacak farklı yerden sorgulanmıyormu bilen varmı?

 3. nalan diyor ki:

  ehliyet ceza puanını edevlet üzerinden sorgulanabilir demişsiniz ama emniyetin de bi bağlantısı var konuyla ilgili. oradan sorgulayamıyor muyuz?

 4. Kerim diyor ki:

  ehliyet ceza puanı sorgulayamıyorum.

 5. trafik sigortası diyor ki:

  ehliyet ceza puanı sildirme nerden yapılır?

 6. Keriman Baysal diyor ki:

  e devlet şifresi olmadan ehliyet ceza puanını sorgulayabileceğim bir adres olmalı. e devlet şifresi zırt pırt değiştir diyor bi süre sonra ne olduğunu da unutuyoruz. pttye mi gideyim şimdi.

 7. Kagan diyor ki:

  ehliyet ceza puanlama sistemi değişti mi

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama makalesi Ana Sayfa, E Devlet kategorisinde yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir !