4A Hizmet Dökümü

2011 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bilinen ismiyle Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), eski sisteme geri dönme kararı alarak E-Devlet uygulamasından kendisini ayırdı. Bu ayrılmayla birlikte vatandaşa işkenceye dönüşen e devlet şifresiyle SSK Hizmet Dökümü alma işlemi, eskiden de olduğu gibi 4A Hizmet Dökümü ‘nü şifresiz olarak almaya olanak tanıdı. 

E-Devlet sisteminde SSK işlemleri yoğunluk sebebiyle sitenin geç açılması, donması hatta kimi zaman hiç açılmaması gibi sorunlar üzerine gelen şikayetlere duyarlı davranan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), E-Hizmetler kapsamında yapılabilecek olan işlemleri kendi web sitesi üzerinden erişme olanağı sağladı.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) isim değişikliğiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birlikte bir çok yenilik daha yaptı. Yeni SSK sisteminde 4A ‘lı olarak bilinen çalışanlar iki gruba ayrıldı. Bu gruplar;

 • Özel Sektörde Çalışan İşçiler
 • Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanlar.

Bu iki gruba mensup çalışanlar Şifresiz 4A Hizmet Dökümü alma işlemini aşağıdaki bağlantıya girip, kimlik numarasını girerek kolayca alabilirler.

Öncelikle aşağıdaki tanımlara uyuyor musunuz? Onu kontrol etmeniz gerekmektedir. Aşağıda SGK 4A statüsünde çalışanlara dair detaylı açıklama yer almaktadır.

 

4A Hizmet Dökümü

4A Hizmet Dökümü

5510 sayılı Kanuna istinaden Özel Sektörde çalışan 4 A  sigortalılar:


4/A, özel sektörde bir veya daha fazla işveren tarafından çalıştırılan işçiler için eski adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu ( SSK ), yeni adıyla da Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) tarafından hizmet akdi ile çalıştırılanlara verilen kısa isimdir. Bu şartlar altında çalışan işçiler SSK 4 A Hizmet Dökümü işlemini yaparak işe ilk giriş tarihine, e-hizmetler kategorisine ait, rapor vb. işlemleri yapabilir, sorgulayabilir ve hesaplayabilirler.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna istinaden Kamu da Çalışan 4 A ‘lı Memurlar;


657 sayılı Kanun madde 4 – (Değişik:30/5/1974 – KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 – 1897/1 md.)

657 sayılı Devlet Memurluğu kanununa göre 4 A statüsündeki çalışanlar “Devlet Memuru” statüsünde olan kişilerdir.

Mevcut kuruluş biçimine bakılmaksızın, Devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerince genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerini yerine getirmek ile görevlendirilenler, bu kanunun uygulanmasında memur sayılır.

 

Bu makalede cevabını bulabileceğiniz bazı sorular: 4a Hizmet Dökümü, 4/A Hizmet Dökümü Nedir?, SSK, SSK Hizmet Dökümü, Şifresiz Hizmet Dökümü, TC  No ile Hizmet Dökümü, SGK Hizmet Dökümü, SGK, 4 A Hizmet Dökümü Alma, SGK 4A Hizmet Dökümü, Hizmet Dökümü, 4A Hizmet Dökümü Şifresiz, İşe İlk Giriş Öğrenme, Sigortalı mıyım? Devlet Memuru Hizmet Dökümü, Özel Sektör Hizmet Dökümü

 

Şifresiz SSK 4 A Hizmet Dökümü’nü aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

Bir önceki yazımız olan Kimler Malul Sayılır? başlıklı makalemizde Kimler Malul Olur, Malüllük ve Malüllük Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konuyla alakalı etiketler :

4a hizmet dökümü,4 a hizmet dkm,a4 hizmet dökümü,4a hizmet dökümü sorgulama,Ssk4a,4 a hizmet dökümü,ssk hizmet dökümü tc kimlik no ile sorgulama,4a hizmet dökümü sgk,hizmet dökümü,4 a hizmet dökümü tc kimlik no ile sorgulama,
4A Hizmet Dökümü makalesi kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“4A Hizmet Dökümü” için 10 yorum

 1. Sina Ekizer diyor ki:

  Burada sorgulanan 4a hizmet dökümü özel sektör çalışanları için mi?

 2. levent gençay diyor ki:

  devlet işçileri de 4a hizmet dökümü alıyor mu? Yeni kanunda 4D falan deniyordu devlet işçileri için, yasalaştı mı?

 3. canan diyor ki:

  bu yeni kanunla birlikte mi devlet memurları 4a hizmet dökümü almaya başladı?

 4. Ersin diyor ki:

  4a hizmet dökümü alamıyorum.

  • admin diyor ki:

   Merhaba, işe yeni başladıysanız sigorta priminiz görünmeyebilir. Yani 4a hizmet dökümü alamayabilirsiniz.

 5. yeşim diyor ki:

  ssk hizmet dökümü almakla 4a hizmet dökümü almak aynı mı?

  • admin diyor ki:

   Ssk hizmet dökümü isim değiştirerek sgk hizmet dökümü oldu. Özel sektör çalışanı iseniz 4 a hizmet dökümü alabilirsiniz.

  • Adnan diyor ki:

   İyi çalışmalar, 19.03.1965 doğum tarihim. Türkiyedeki SGK girişim 1989 yılında başladı. Toplam ödenen ssk prim gün sayım 3650 gün. 1999 yılından itibaren Almanya da çalışmaya başladım. 4a hizmet dökümünde Türkiye’deki sigortalı çalıştığım günler var. Almanyadaki sigorta günlerimi 4a hizmet sayısına ekleyebilirmiyim?

 6. Rasim diyor ki:

  2 ay raporluydum. ssk hizmet dökümü aldım ve ssk primlerimin ödenmediği görülüyor. Sigortam yatırılmadı mı?

 7. Berika diyor ki:

  merhabalar,eşim 2012 yılında bir şahıs firmasında tır şoförü olarak sigortalı çalışıyordu.seyir halinde iken tır yanmaya başlıyor ve eşim yaralanmadan yanan tırın içinden çıkıyor.orada hemen çıkan yangınla ilgili jandarma ve bölge savcılığı rapor tutuyor.eşimin kimlik bilgileri ve araç ile ilgili bilgiler bu raporda mevcut.daha sonra işverenin yaptığı psikolojik baskılardan dolayı eşim işten ayrılıyor.geriye dönük 4a hizmet dökümü ile sigortasını kontrol ettirdiğimizde kaza öncesi işverenin sigorta çıkışını verdiğini tespit ettik.bu konuyla ilgili işverene dava açmak istesek bu kaza raporları yeterli olurmu.eşim o aracın içinden sağ çıkamayabilirdi.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Kimler Malullük Aylığından Yararlanır?
Kimler Malullük Aylığından Yararlanır?

Kimler Malullük aylığından yararlanır? Kurum tarafından maluliyeti tespit edilmiş ve malullük aylığı için gerekli olan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün...

Kapat